Częste pytania

Jakie korzyści niesie pomoc terapeuty?
Jeśli jest dobrze prowadzona to jest okazją do dowiedzenia się o sobie czegoś czego trudno dowiedzieć się w innych relacjach. Cała sytuacja aranżowana jest w sposób, w który sprzyja pełnej koncentracji na Pacjencie. Dyskrecja terapeuty daje okazję do szczerego zajęcia się sobą w relacji z kimś drugim. Efektem terapii zazwyczaj jest wiedza i możliwość wyboru czy w obliczu tego, czego się dowiedziało o sobie zmieniać coś czy pozostać przy obecnym.

Czy mogę Wam opisać w mailu mój problem a Wy mi doradzicie co mam zrobić?

Nie zajmujemy się doradztwem ani pomocą poprzez Internet czy telefon. Naszym celem jest pomaganie osobom korzystającym z terapii w uzyskaniu autonomii i bardziej świadomym decydowaniu o sobie. Nie jest nim natomiast wchodzenie w rolę wszystkowiedzącego guru. Nie potrafimy pomóc będąc w powierzchownym kontakcie za jaki uważamy rozmowę telefoniczną czy wymianę maili.

Czy mogę liczyć na waszą dyskrecję?
Zgodnie z etyką naszego zawodu pod każdym względem dbamy o dyskrecję i poczucie zaufania. Wiemy jak ważne jest to, by terapia odbywała się w komfortowych warunkach. Dlatego umawiamy się z Pacjentem zawsze na konkretną godzinę, tak by mógł bez zwłoki, oczekiwania i styczności z osobami postronnymi wejść do gabinetu, ulokowanego w dostępnym, ale dyskretnym miejscu. Ponadto wszelkie zapisy potrzebne do tzw. superwizji są kodowane w sposób wykluczający powiązanie ich z danymi osobowymi i pozbawiane cech umożliwiających identyfikację.

Jak długo będzie trwała moja terapia?

Można próbować szacować ile będzie trwała terapia ale pewności, że będzie trwała 5 miesięcy czy 5 lat mieć nie można. Warto zadać sobie natomiast kilka pytań przed konsultacją.
Czy wiem na czym konkretnie polega problem?
Kiedy po raz pierwszy się pojawił?
Ile mam czasu na jego rozwiązanie?
Ile czasu chcę przeznaczyć na myślenie o sobie poza gabinetem?
Czy mam jedną kwestię, którą chcę się zająć w terapii czy też jest ich kilka?
Od odpowiedzi na te pytania często zależy czas trwania i forma terapii. Warto pamiętać, że spotykając się raz w tygodniu w terapii w ciągu roku, biorąc pod uwagę przerwy w terapii (urlopy, przeziębienia, święta itp.) odbywa się około 45 sesji. Warto ocenić czy jest to czas wystarczający na naukę np. języka obcego. A zmiana myślenia o pewnych zdarzeniach czy uzyskanie większej świadomości własnych działań to często znacznie ambitniejsze przedsięwzięcie. Nie jest naszą intencją nikogo zniechęcać. Zależy nam natomiast na uczciwym postawieniu sprawy. Wolimy, gdy decyzja o podjęciu terapii jest podejmowana w oparciu o realistyczne założenia o niej.

Czy psychoterapia jest droga?
Na cenę terapii składają się, oprócz wynagrodzenia terapeuty i innych pobocznych kosztów (jak chociażby koszty wynajmu gabinetu), koszty specyficzne dla tego typu działalności. Są nimi superwizja oraz konieczność ciągłego podnoszenia swych kwalifikacji w ramach szkoleń podyplomowych, jakie psycholog i psychoterapeuta musi odbywać przez cały okres swej praktyki. Wszystko to wpływa na cenę terapii, która przez to może wydawać się wysoka. Warto jednak pamiętać o tym, że bez tych ważnych elementów pracy psychoterapeutycznej, trudno liczyć na konstruktywną pomoc.

Co to jest superwizja? Czy moja terapia również będzie superwizowana?
Superwizja jest formą kontroli pracy psychoterapeutycznej, której dobrowolnie poddaje się terapeuta. Psychoterapeuta w żadnym momencie swej pracy nie jest nigdy na tyle wyspecjalizowany, by mógł zaniechać superwizji. Dlatego naszym zdaniem powinien poddawać się jej każdy odpowiedzialny terapeuta. Skutki zaniedbań tak ważnego elementu pracy, jakim jest superwizja, bywają trudne do przewidzenia. W naszym gabinecie superwizji dokonują superwizorzy uznanych w Polsce i zagranicą towarzystw psychoterapeutycznych, posiadający specjalne uprawnienia. Podczas superwizji przedstawia się przebieg terapii, jej obecny stan oraz efekty. Superwizor dokonuje oceny całego procesu, a nie będąc zaangażowanym w terapię obserwatorem, koryguje błędy lub utwierdza psychoterapeutę w dotychczasowym sposobie prowadzenia terapii. W naszym gabinecie wszystkie terapię poddawane są superwizji. Oczywiście nie oznacza to, że podczas sesji w gabinecie znajduje się ktoś trzeci. Superwizja ma charakter konsultacji terapeuty prowadzącego z terapeutą kontrolującym przebieg jego pracy, w której Pacjent pozostaje anonimowy.