Bezpieczny wybór specjalisty

Bardzo często spotykamy się z pytaniem: „Czym kierować się przy wyborze godnego zaufania psychologa/psychoterapeuty”?

Ludzie mają bardzo różne kryteria wyboru, by odpowiedzieć sobie na pytanie: „komu zaufać?” Część z nas kieruje się opinią swoich znajomych, lub specjalisty z innej dziedziny, któremu ufają. Wiarygodność tych osób mamy szanse określić odwołując się do historii naszych kontaktów z nimi. Coraz częściej ludzie kierują się również opiniami na internetowych forach. Warto zdać sobie sprawę, że opinie tam zawarte są trudne do zweryfikowania, gdyż osoby dzielące się tam swoim zdaniem najczęściej pozostają anonimowe, trudno więc określić wiarygodność tychże opinii i intencje osób dzielących się nimi.

Kiedy brak wartościowej opinii ze strony osób, które znamy, i którym ufamy jest kilka wskazówek, którymi naszym zdaniem warto się kierować przy wyborze psychologa/psychoterapeuty.

Przede wszystkim należy spytać o dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie psychologii. Osoba określająca się jako psycholog bezwzględnie powinna skończyć pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Warto wiedzieć, że w trakcie studiów psychologicznych po kursie psychologii ogólnej wybiera się specjalność. Osoba, która wybrała np. specjalność „psychologia pracy” zgłębiała inny obszar psychologii niż ktoś kto wybrał specjalność „psychologia kliniczna człowieka dorosłego” i może nie mieć należytej wiedzy z zakresu psychologii klinicznej ani stażu w placówkach służby zdrowia. Stosunkowo niewielka część osób uzyskujących tytuł magistra psychologii kończy specjalność kliniczną i podejmuje odpowiednie staże pozwalające rzetelnie zająć się diagnozą i leczeniem zaburzeń psychicznych.

Ponadto sam dyplom psychologa czy lekarska specjalizacja z psychiatrii nie daje podstaw do prowadzenia psychoterapii. Dlatego, gdy chcecie Państwo podjąć psychoterapię warto zweryfikować wiedzę osoby, do której się zwracacie dotyczącą psychoterapii. Można poprosić o pokazanie certyfikatów uznanych w Polsce towarzystw zrzeszających psychoterapeutów. W Polsce obecnie największym uznaniem cieszą się dwa najstarsze tego typu towarzystwa w naszym kraju: Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Jeśli osoba takich certyfikatów nie posiada oznacza to, że jest psychoterapeutą w trakcie szkolenia, bądź po ukończeniu szkolenia nie poddała swoich kompetencji zewnętrznej weryfikacji. Można poprosić wówczas o pokazanie świadectw ukończenia szkoleń psychoterapeutycznych, dyplomów by rozeznać na jakim etapie szkolenia znajduje się osoba, do której się Państwo zgłaszacie. Należy też spytać o to, czy dany psycholog/psychoterapeuta poddaje swą pracę regularnej superwizji. Zapytać o przynależność do uznanych w środowisku terapeutycznym towarzystw.

W Polsce póki co (stan na 2022 rok) brak uregulowań zarówno dla zawodu psychologa jak i psychoterapeuty. Tym bardziej zasadne, by przed kontaktem z danym psychologiem czy psychoterapeutą spróbować określić jego przygotowanie zawodowe oraz przynależność do towarzystw zawodowych. Pomocne może być również sprawdzenie samego towarzystwa zawodowego w którym dany psychoterapeuta się zrzesza. W ostatnim czasie powstało wiele różnych zrzeszeń psychoterapeutów o bardzo różnej renomie. W związku z obecną sytuacją na rynku usług psychologicznych i psychoterapeutycznych zachęcamy Państwa by zadbać o siebie i rozeznać kim jest osoba, której chcą Państwo powierzyć swe leczenie. Zachęcamy również do zapoznanie się z artykułem przybliżającym różnice działań terapeutycznych podejmowanych przez psychologa, psychoterapeutę i psychiatrę.